Economy Real Estate — 23 March 2014
כך יצחקו הקבלנים כל הדרך אל הבנק

תוכניתו של שר האוצר להטיל מע”מ בשיעור אפס על מכירת דירה ראשונה לזוגות צעירים עם ילד אחד ובנוסף רווקים מעל גיל 35 אימהות  חד הוריות וכו’ נשמעת כמו תכנית החותרת באמת להוזלת מחירי הדירות שהאמירו כלפי מעלה ב4 השנים האחרונות (תלוי מאיזה שנה מסתכלים).

בחינה ראשונה מעלה כי הטלת מע”מ בשיעור אפס תביא להנחה בשיעור של 15.2 אחוז ממחיר הדירה כולל מע”מ.

אלא שבחינה מדוקדקת של התוכנית מעלה לדעתי מספר כשלים:

ראשית מרבית הקבלנים נותנים היום הנחה על מחיר דירה חדשה בשיעורים הנעים בין 5- 10 אחוזים (תלוי היכן נבנה הבניין וכיו”ב – יש הבדל יסודי בין תל אביב / גבעתיים / רמת גן ובין מודיעין ראש העין והפריפרייה הרחוקה ).

הקבלנים בפריפריות הרחוקות מוכנים לעיתים להנחות גדולות יותר. מכאן שהנחה של 10% ממחירה של דירה כולל מע”מ משקפת הנחה ממשית של 11.8 אחוז  מהמחיר (לא כולל תחשיבים הנוגעים לשכר טרחת עורך דין המטפל בעיסקאות הקבלן אף שסכומים אלו נכללים בדיווח למס רכישה).

היה ותוכניתו של שר האוצר תצא לפועל כמו שהיא , צריך לצפות כי הקבלנים לא יוסיפו הנחה מטעמם לרוכשים אלא יסתפקו בחיסכון שהזוג הצעיר יזכה בו על ידי מע”מ בשיעור אפס. המשמעות האמיתית היא כי הקבלנים יוכלו לשלשל לכיסם את אותן הנחות שקודם לכן נתנו לרוכשי דירות הכלולים בקטגוריה, והכל בחסות ומימון המדינה (אין דבר קל יותר לאיש שווק לומר לרוכש הפוטנציאלי שיש לו הנחה אמיתית בשיעור של 15.2 אחוז ולא ניתן להוסיף עליה הנחה נוספת). בסופו של דבר על פי תרחיש זה  הרוכשים יזכו להנחה אמיתית של כ- 4 אחוזים בלבד.

ככל שנהפוך בתוכנית נמצא כי בהיעדר די דירות חדשות בשוק ההצעה למע”מ בשיעור אפס עלולה להביא להסתערות של רוכשים הנכללים בקטגוריה המזכה, על דירות חדשות מצב זה יביא בהכרח לעלייה במחירי הדירות עקב חוסר היכולת לספק את צרכי השוק (שעדיין חסרות בו עשרות אלפי דירות).

תוכנית נוספת היא מכרזי בנייה עם מחיר מטרה (המחיר הנמוך ביותר המוצע לכל דירה נבנית) . כאשר רכיב הקרקע מחושב באופן חד ערכי ולא למרבה במחיר  . תוכנית כזו יש בה כדי להוריד את מחירי הדירות הנבנות בשיטה זו, אך כאן ישנם פרמטרים רבים שצריכים להיכנס כגון הפיתוח , תוכניות מתאר מהם מפרטי הדירות ? וכיצד בונים כמה שיותר דירות.

אם נניח כי כדי לפתור את מספר הדירות יוכנו ויאושרו תכניות של בנייה לגובה, יתכן ויהיה בכך כדי לספק את צרכי השוק תוך פרק זמן של כ- 5 שנים, אך אליה וקוץ בה. בנייה לגובה (18 עד 22 קומות בממוצע) מחייבת תחזוקה ברמה גבוהה . בד”כ בנינים מעין אלו מנוהלים ומתוחזקים באמצעות חברות ניהול שזהו ייעודן. בהיעדר חברות ניהול או חוסר אפשרות כלכלי של דיירים הנמצאים בתחילת דרכם אנו עלולים למצוא התדרדרות בתחזוקה של בניינים גבוהים , ובקיצור סלאמס לגובה, במיוחד אם במקום דיירים בעלי דירות נכנסים שוכרים שמצב הבניין חשוב להם פחות).

ומילה על פקידי האוצר. אלו אינם כוס התה שלי , אך גם הם (שרובם המכריע שייך למעמד הביניים)  מבינים כי אין לפנינו פתרון של זבנג וגמרנו וכי פתרון לבעיית הדיור צריך לבוא עם יסודות ראויים ולא על ידי פתרונות שלוף מהמותן.

בקיצור לצערי  לא יהיה  לנו נס חנוכה ונר קטן לא יצליח להדליק אבוקה ממשית. ואין בידנו גרופון למחירי דירות.

תקווה אחת קטנה ואזהרה גדולה- כמי שחווה את האינפלצייה הגדולה של שנות ה- 80 במאה העשרים , אני מקווה כי תוכניתו של שר האוצר לא תביא לאינפלציה של הדפסת כסף (כפועל יוצא של גירעון תקציבי)  כפי שהיה לנו בעבר בשנות ה- 80 העליזות בעת שבתפקיד כיהן שר האוצר יורם ארידור אשר הגה את תוכנית הדולריזציה של המטבע הישראלי ודבריו (מזכרוני ) מי אמר שאין כסף ? יש כסף . התוצאה הייתה השתוללות אינפלציונית שרק צעדי חירום כלכליים ומספר שנים הצליחו לתקן ולהעלות את ישראל על נתיב כלכלי נכון.

Related Articles

Share

About Author

Gabriel

Gabriel Benami- LLB- University of Tel Aviv, LLM- University of Bar Ilan, MA (political science/national security) University of Haifa & The National Security College

(5) Readers Comments

 1. בעל הזכות לא חייב לספר לקבלן בשלב ראשון שיש לו זכות עד שסיכמו מחיר. יש להניח שהוא ממילא צריך להביא איזה אישור. עד אז הוא יכול להשיג את המחיר הנמוך כמו כל אחד.
  זה הרי ממילא כסף שהולך למדינה ולא צריך לשנות לקבלן או להשפיע על ההכנסות שלו.

  אני בכל זאת חושב שזה עידוד מסויים לשכבות מסויימות ונכון שכל הנחה במסוי מתגלגלת על אחרים אבל לפחות לאלא שבאמת צריך לעזור ולהקל מהם את הלחץ עוזרים.

  לדעתי הדרך היחידה להוריד מחירי דירות היא בדיור צבורי במקומות מרוחקים מהמרכז עם תחבורה צבורית טובה. המדינה אפילו יכולה כלכלית להרוויח מהסיפור

  • אורי
   הדברים בפועל לא יעבדו כך מאחר והקבלנים מודעים למשמעויות הדבר הראשון שיבררו הוא זכאות .
   בדיוק כמו שמבררים זכאויות למשכנתא.
   מעבר לכך כאשר ישנו פרויקט הנכלל בזכאות ויש עודף ביקוש (שצפוי להיות) הקבלנים עושים הגרלה.
   לאחר מכן בין כה וכה לא נשארות דירות למכירה שקטגוריה של הזכאויות.
   התוצאה המתבקשת היא לחץ על המחירים כלפי מעלה מכיוון שהקבלנים לא ירצו לתת הנחות מעבר להנחה במס.
   אם אתה רוצה לראות כיצד התנהלו מכירות בהנחה והסתערות של קונים ראה לדוגמא מבצע חבר בראש העין בו כל הדירות של הפרויקט נמכרו מראש עוד לפני הנחת הבלוק הראשון.
   http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000896129

  • אורי
   לצערי הדברים אינם עובדים כך במציאות הנוכחית.
   הקבלנים יפרסמו את הפרויקטים שיכללו בקטגוריה ואחכ יבררו כדבר ראשון עם הרוכשים את הזכאות. כך גם נקודת ההנחה היא שבחוזה הדברים יופיעו.
   ההנחה שלי היא שדירות שיהנו מהנחת הקטגוריה יזכו לביקושי יתר , לכך 2 משמעויות:
   הראשונה שהרוכשים בכל פרויקט יקבעו בהגרלה שתיערך על ידי הקבלן.
   שניים יווצר מחסור שיגרור אחריו לחץ על המחירים כלפי מעלה.
   אני ממליץ לך לעיין במאמר בגלובס שהופיע אחרי מבצע “חבר בראש העין בו ההנחה שניתנה הייתה 12% .
   כל הדירות נמכרו עוד לפני שהונח הבלוק הראשון
   ראה בקישור:
   http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000896129

   • אני מציע לכולם לקרוא ולראות 2 כתבות בנושא:
    הכתבה הראשונה משלהי נובמבר 2013 על מבצע של מועדון “חבר בראש העין וההתנפלות של כ- 4000 איש על 795 דירות שנמכרו תוך שעות ספורות בהנחה של 12% ממחיר המחירון:
    http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000896129
    הכתבה השנייה היא מאמש – ראיון עם מי שהיה המשנה לנגיד בנק ישראל פרופ’ יקיר פלסנר כל מילה נוספת שלנו בנושא מיותר.
    http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000927632#fromelement=hp_morearticles

 2. אני ממש לא מבין למה לא בונים דיור צבורי, זה הפתרון היחיד והוא אפילו יכול להיות כלכלי ורווחי לקופת האוצר.
  מה שקבוצת חבר יכולה לעשות יכולה הממשלה לעשות, לקחת שטח אדמה גדול באמצע שום מקום לחבר אותו לרכבת מהירה ולהציע לקבלנים ולבנקים לבנות שם תמורת הלואות מרכז קניות ובתי דירות לעשרות אלפי משפחות. המדינה תוכל לבנות אותם במחיר הרבה יותר זול ממחיר השוק ולהציע אותם למחוסרי דיור ב70% ממחיר השוק בהלואות נוחות וכאשר הם יחליטו למכור את הדירה הם יחזירו 30 אחוז למדינה. זה לא רעיון שלי זה עובד במקומות אחרים יפה מאד

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>