Economy — 28 October 2011
<!--:HE-->הפרעה דו קוטבית של שווקי ההון בעולם<!--:-->

שוק ההון בעולם המערבי (לצורך העניין ניתן בעולם הגלובלי שלנו בו כולם קשורים לכולם להתייחס לשווקי ההון כאל שוק ההון העולמי)סובלים מהפרעה דו קוטבית.

ההגדרה של הפרעה דו קוטבית בוויקפדיה אומרת כדלקמן:

הפרעה דו-קוטבית (באנגלית Bipolar Disorder), הידועה גם בשם מאניה דֶפרסיה, היא הפרעה נפשית שהחולה בה סובל מתנודות קיצוניות ומחזוריות במצבי הרוח, ללא תלות הכרחית בנסיבות הסביבתיות. זו הפרעה אפקטיבית, כלומר קשורה למצב רוח. בזמן ההתקף נע מצב הרוח של החולה בין מאניה – מצב רוח מרומם באופן קיצוני – לבין דפרסיה, כלומר דיכאון. ההפרעה מאופיינת בתנודה בין שני הקטבים באופן התקפי ומחזורי. בין התקף להתקף יכולות לחלוף שנים של מצב רוח מאוזן. ספר האבחנות הפסיכיאטרי DSM IV שינה את הגדרת ההפרעה ממחלת נפש מאניה-דפרסיה, להפרעת מצב רוח – הפרעה דו-קוטבית.

והנה אנו מוצאים כי שוקי ההון בעולם המערבי  ובכללם גם הישראלי סובלים בדיוק מאותה בעיה.

שוק ההון זקוק לזרימה בלתי פוסקת של כסף כדי להגיע למצב של התרוממות רוח , אך הוא נופל באותה מהירות כאשר עננים נקשרים מעל הבורסות. עננים אלו הם בצורה של חובות של מדינות ה- PIIGS או של תקרת החוב האמריקאי , או דרוג החוב של המדינות העשירות .

מי שיקח לדוגמה את המכפילים של כמה חברות היי טק, טובות, המוכרות לקהל הישראלי ימצא כי מדובר במכפילים גבוהים הנעים בין 40 – 50 , ולהבדיל המכפיל של חברות תרופות ידועות נע בין 9- 14 .

חברות ההיי טק בחלקן הארי, הן חברות טובות , אלא שלהשקפתי האישית ולטעמי, הקשר בין שווין הבורסאי של החברות לעומת רווחיהן נובע בחלקו מציפיות בלתי סבירות של שוק ההון.

אחד מסימני בועת האינטרנט בראשית שנות ה- 2000 היו המכפילים הגבוהים, אשר יותר מכל סימנו את ה”היי” הבלתי רציונלי של המשקיעים.

סימן הכר נוסף המצביע על חוסר התאמה הנוגע לציפיות המשקיעים הן הקפיצות החדות בשווי המניות מיד לאחר מתווה קרן החילוץ האירופאית.

מדובר בקרן חילוץ שבעצם טרם יצאה לדרך ולא ברור כיצד היא תופעל ומה וכיצד יפעלו מנגנוני ההגנה של הבנקים. יותר מכך הקרן תלויה בעצם ברצונן של מדינות כמו סין וברזיל שלהן מייעד האיחוד האירופי וגוש האירו רכישה של אג”חים .

אותם משקיעים מתעלמים לחלוטין מהעובדה כי ליוון אחרי התספורת (אם וכאשר תתבצע, שהרי כמו שאמרתי בפועל דבר לא בוצע) ישאר חוב חיצוני ענק בשיעור של למעלה מ- 200 מליארד אירו!! וכיצד היוונים (שלצורך קבלתם לגוש האירו זייפו נתונים כלכליים) יחזירו חוב זה כאשר אין ביוון שום הסכמה ציבורית למהלכים האמורים (נהפוך הוא ), לענין זה כתבתי בעבר לפני למעלה משנה וחצי כי בלא ממשלת אחדות יוונית, הכלכלה היוונית לא תצליח להיחלץ מהבור אליו היא נקלעה.

לא זאת בלבד אלא שקרן החילוץ למרות היקפה, טריליון אירו, אינה מספיקה לחילוצן של ספרד ואיטליה , אם אחת מהן תקלע למשבר חובות דומה. ואסור לנו לשכוח כי בספרד יש תסיסה חברתית אשר נובעת בין השאר מהאבטלה הכבדה שנוצרה שם בשנים האחרונות, כאשר בנוסף הממשלה הספרדית כבר רמזה כי אין ביכולתה לעמוד ביעדי הפחתת הגרעון התקציבי שהציבה לעצמה והגרעון יגדל לשיעור של כ- 7%.

אז המשקיעים של בורסות המערב השונות עברו בצורה חדה ממצב דיכאוני למצב של “היי” וקופצים על ניירות הערך השונים ומנפחים את שוקי המניות כאשר  באופק, ולאופטימים מעבר לאופק, לא זו בלבד שדבר לא נפתר , אלא ככל שהדברים נראים לעין כאשר הזרמת הכסף תמוצה , אנו צפויים לחזור ולראות ירידות חדות האם זה מזכיר משהו? משהו מדרך הפעולה האמריקאית שלא עזרה לחלץ את הכלכלה האמריקאית המקרטעת (גם ולמרות קריאות ההידד לעלייה בצמיחה של המשק האמריקאי בשיעור שנתי של 2.5% ברבעון האחרון?).

וכמו בניסויים של תרופות חדשות , אנו בקושי נמצאים בשלב השני של הניסוי והתוצאות עדיין לא ידועות , אז קצת זהירות של המשקיעים בשוקי ההון לא תזיק להם.

להלן פוסטים קשורים:

אובמה מרקל וסרקוזי וחלון ההזדמנויות שאבד-

http://gizmoron.com/HE/2011/09/hebrew-%d7%90%d7%95%d7%91%d7%9e%d7%94-%d7%9e%d7%a8%d7%a7%d7%9c-%d7%95%d7%a1%d7%a8%d7%a7%d7%95%d7%96%d7%99-%d7%95%d7%97%d7%9c%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%94%d7%96%d7%93%d7%9e%d7%a0%d7%95%d7%99%d7%95/

דרושה תוכנית מרשל חדשה לאירופה:

http://gizmoron.com/HE/2011/09/hebrew-%d7%93%d7%a8%d7%95%d7%a9%d7%94-%d7%aa%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%a8%d7%a9%d7%9c-%d7%97%d7%93%d7%a9%d7%94-%d7%9c%d7%90%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%a4%d7%94/

מליהמן ברדרס ועד האיחוד האירופי – דינמיקה של חוסר הבנה בניהול משברים:

http://gizmoron.com/HE/2011/06/the-way-from-lehman-brothers-to-the-eu-and-the-pigs-crisis-lack-of-understanding-in-crisis-management/

Related Articles

Share

About Author

Gabriel

Gabriel Benami- LLB- University of Tel Aviv, LLM- University of Bar Ilan, MA (political science/national security) University of Haifa & The National Security College

(0) Readers Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>