Economy Politics Social — 16 June 2011
<!--:en-->The way from Lehman Brothers to the EU and the PIGS crisis- lack of understanding in crisis management<!--:--><!--:HE-->מליהמן ברדרס ועד גוש האירו דינמיקה של חוסר הבנה בניהול משברים<!--:-->

דברים אלו נכתבו כבר לפני שנה ופורסמו על ידי ב- 2 פוסטים  הן בבלוג שניהלתי בגלובס והן בפרשנויות שם ובעקבות האירועים האחרונים ביוון החלטתי להעלות את הדברים פעם נוספת ולהלן הדברים.

כאשר ראשי המשק האמריקאי ובראשם נגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי , איפשרו את נפילת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, הם לא שיערו ולא הבינו את עוצמת התגובה של השווקים הבין לאומים , תגובה שהפכה לנפילת דומינו ראלי בכל העולם. מסתבר כי לאלמנט הפסיכולוגי הייתה משמעות גדולה בהרבה מההבנה או האמונה או היחס של ראשי המשק האמריקאי.

קבלתה של יוון לאיחוד האירופי ובעקבות זאת לגוש המוניטרי נבעה בעיקרה משיקולים פוליטים ולאו דווקא כלכליים. עתה נדרש האיחוד האירופי/ גוש האירו לשלם מחיר על צירופה של יוון כאשר באופק ממתינות פורטוגל וספרד.

בפני האיחוד האירופי עומדות האפשרויות הבאות : להניח ליוון להגיע לחדלות פרעון , כאשר המשמעות המעשית היא יציאתה של יוון מגוש האירו. ההשלכות האפשריות ליציאה כזו עלולות להיות חמורות מאלו של ליהמן ברדרס, מאחר ומדובר במדינה בתוך האיחוד האירופאי, כאשר נטיית המחשבה הייתה כי מדינה כאמור אינה יכולה להגיע לחדלות פרעון מאחר והאיחוד האירופאי בעצם ערב לה גם אם באופן בלתי פורמלי, כנגזרת של הדרישות מהחברות בגוש האירו . פשיטת רגל של יוון תגרור בעיקבותיה החמרה מיידית במצבן של החברות החלשות בגוש האירו ספרד ופורטוגל , מצב שיביא לאחת משתיים אפשרות של פשיטת רגל נוספת (אפקט הדומינו) אשר תוצאתה המיידית עלולה להביא לפירוק גוש האירו , או השקעה כספית אדירה של מדינות גוש האירו כדי לחלץ את החברות החלשות בגוש מקשיהן הכספיים, לעמוד בהתחייבויותיהן , כל זאת תוך האטה משמעותית ביציאת גוש האירו מהמיתון אותו הוא חווה.

נראה כי למדינות המנהיגות את גוש האירו (גרמניה וצרפת) אין ברירה אלא לחלץ את יוון, מקשייה, השאלה היא באיזה שלב של המשבר הן יגיעו לתובנה זו. חילוץ מיידי עם תוכנית חירום לשיקום לכלכלת יוון (כולל חקיקה פנימית שתאפשר התגברות על האיגודים המקצועיים הבעייתים במדינה), או חילוץ מאוחר לאחר מפולת בשווקים הפיננסים ופגיעה חמורה בכל גוש האירו ובשוק האג”ח הממשלתי הבין לאומי, באופן היכול להוביל לחוסר אמון במחויבותן של מדינות לפרוע את חובותיהן. חוסר אמון כזה יכול להוביל למשבר פיננסי חריף בהרבה מזה שחווינו לאחר משבר הסאב פריים, לרבות נקיטה במדיניות בדלנית של המדינות התעשייתיות החזקות וקריסת שתוף הפעולה הבין לאומי, לרבות של מדינות ה- OECD .

מנגד צריך להיות ברור כי אם  יוון לא תשכיל לנקוט במדיניות פנים כלכלית להשגת היעדים הכלכליים, אזי המשמעות היא יציאת יוון אל מחוץ לגוש האירו ופרידה ממנעמי החיים , שזימנו להם בעצם החברות באיחוד, לא זאת שהכסף שיוזרם יבוזבז במהירות, אלא שבמקרה כזה יוון צפויה לשקוע ולהחזיק בכבוד המפוקפק של אחת המדינות העניות ביבשת. 

כל מי שקורא את החדשות מיוון , והמהומות המתחוללות שם צריך להפנים ולהבין כי לא רק שמשבר מדינות ה- PIGS לא תם, אלא שהמשך המהומות וחוסר יכולתה של יוון לשלוט בנעשה ולהעביר את הרפורמות הכלכליות הדרושות כדי לחלץ מדינה זו מקשייה הכלכלים משמעותו המעשית היא הוצאתה/ יציאתה של יוון מחוץ לאיחוד האירופי והגוש המוניטרי במצב זה יוון לא תעמוד בתשלום חובותיה.

 המשך המהומות מסמן גם את האצת המשבר במדינות ה- PIGS  האחרות וקודם כל פורטוגל וספרד.  מנהיגי האיחוד האירופי וגוש האירו, גרמניה וצרפת צריכים להפנים כי התפוררות גוש האירו לא זו בלבד שלא תחזק אותן , אלא שבטווח הארוך תחליש אותם. התובנה צריכה להיות שהשלם גדול וחזק מסך חלקיו. לפיכך הם צריכים להפנות את מירב המאמצים כרגע לספרד ופורטוגל, לרבות סיוע כלכלי מסיבי ומנגד ממשלות אלו צריכות להתחיל לגבש תוכנית חירום כלכלית שתהווה נדבך בשיקום הכלכלי של מדינותיהן.  ככל שלא ינקטו צעדי חירום אלה הרי כפי שכתבתי לפני כחודשיים בבלוג שלי המשבר יהפוך במהירות למשבר מוניטרי בין לאומי , אשר השלכותיו יהיו קשות בהרבה ממשבר הסאב פריים.

אנו יכולים לראות בעליל כי בכל המקרים ישנו חוט מקשר בו מנהיגים בכלכלות המובילות בעולם אינם יודעים כיצד לנהל משברים ואינם יורדים עד הסוף לאפקט הפסיכולוגי של החלטותיהם, התוצאות של חוסר הבנה זה , מובילות בהכרח לתוצאות הרבה יותר קשות מהצפי המקורי שלהם.

הפוסטים המקוריים נכתבו בבלוג שניהלתי בגלובס בפברואר ומאי 2010 .

ראו לענין יוון הדברים שנכתבו בגלובס :

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000556191&fid=1225

Related Articles

Share

About Author

Gabriel

Gabriel Benami- LLB- University of Tel Aviv, LLM- University of Bar Ilan, MA (political science/national security) University of Haifa & The National Security College

(1) Reader Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>