Politics Security — 27 August 2013
משחק הביליארד המזרח תיכוני- תרחישים

לפני כחצי שנה כתבנו את הפוסט שנקרא אחרי שלטון אסד תרחיש סורי לבנוני (ראו קישור בסוף) ובו העלתה אפשרות לתרחיש לפיו 2 גורמי הטרור של הג’יהאד העולמי הפועלים בסוריה יפעלו בלבנון נגד החיזבאללה תוך כדי ניסיון לגרור את ישראל לקלחת.

מסתבר כי האירועים הקדימו את נפילת אסד והדברים נראים עתה בברור בלחימה של גורמי ג’בהת אל נוסרה נגד החיזבאללה זאת על רקע מעורבות החיזבאללה בלחימה בסוריה לצד אסד בכלל ובעת כיבוש העיירה אל קסייר בפרט.

עתה אנו עומדים ככל הנראה בפני תקיפה מערבית בסוריה זאת על רקע השימוש שעשה הצבא הסורי בנשק כימי (על פי הפרסומים ככל הנראה בגז עצבים מסוג סארין) תוך פגיעה באזרחים בכלל ובמאות ילדם בפרט.

ככל שתבוא תקיפה מערבית כאמור ישראל חייבת להיות מוכנה לכל תרחיש של תקיפה מצד סוריה או שלוחיה.

קיים בעיני ספק אם אסד יבקש לתקוף באופן ישיר את ישראל ,  בידעו כי מעורבות ישראלית כזו עלולה למוטט את שלטונו באופן סופי, אך שורת ההגיון ששלנו אינה בהכרח שורת ההיגיון הפועלת אצל ראש המשטר הסורי , היכול לסבור כי בלחימה נגד ישראל יוכל להטות לטובתו את מאזן התמיכה הערבית , אפשרות זו היא קלושה , אך אסור להוציאה מכלל חשבון.

התרחיש האיראני- איראן השמיעה בימים האחרונים שורת איומים ישירים כלפי ישראל , מתוך מגמה להפעיל לחץ על המערב לבל יתערב בסוריה שאם לא כן המזרח התיכון כולו עשוי לבעור תוך מעורבות של ישראל, אלא שדווקא בשעה זו אני מטיל ספק אם איראן תפעל באופן ישיר כנגד ישראל, שכן מעורבות ישירה כזו עשויה לשרת את ישראל והמערב לצרכי תקיפת מתקני הגרעין ומתקני הנשק הכימי  של איראן.  יחד עם זאת יתכן בהחלט כי איראן לא תרצה להפקיר את בעל בריתה אסד אשר סוריה בראשותו מהווה ציר הכרחי לתמיכה בחיזבאללה ודרכו ההשפעה שהיא מבקשת לעצמה במזרח התיכון בכלל ובים התיכון בפרט.

איראן והמפרץ הפרסי- קיימת אפשרות כי איראן תכין פרובוקציות נגד נסיכויות הנפט ונגד סעודיה במפרץ הפרסי באופן בו ארצות הברית תתקשה לפעול נגדה (לדוגמה פגיעה בספינות סעודיות/ כוויתיות או ספינות של הנסיכויות,  או אפשרות לפעילות טרור מתאבדים במדינות המפרץ ).

החיזבאללה- לחיזבאללה יכולת רקטית רחבה ביותר אשר על פי הדווחים בעתונות יכולה להגיע למאות רקטות מסוגים שונים ביום לחימה. קשה להניח כי  כיפת ברזל תוכל להתמודד ביעילות רבה עם תקיפה רקטית רחבה בהיקף כזה. והסתייגות; הגרעין הקשה של החיזבאללה נפגע באופן קשה בעת הלחימה בקוסייר(למעלה מ-200 הרוגים ומאות לוחמים פצועים קשה). מעורבות שלו עתה נגד ישראל עלולה לעלות במהלומה שתמנע ממנו לחלוטין אפשרות סיוע עתידי לבעל הברית הסורי ובנוסף תחליש אותו בזירה הלבנונית.

כוחות הג’יהאד העולמי- אלו שיגרו (גדודי עבדאללה עזאם) לפני מספר שבועות מספר רקטות גראד לעבר ישראל בתקווה למשוך את ישראל לתקוף בלבנון.  במקרה של תקיפה אמריקאית קיימת אפשרות שינסו לפעול פעם נוספת בתקווה שישראל תחליט להתערב . המודיעין של ישראל יצטרך לדעת להבחין היטב בזהות יורי הרקטות ולהחליט על התגובה בהתאם.

רוסיה-  קשה להניח כי הרוסים יתערבו בצורה פעילה למניעת מתקפה למעט פעילות דיפלומטית כזו או אחרת שמטרתה להשפיע על דעת הקהל בארצות הברית שממילא אינה אוהדת כל מעורבות צבאית אמריקאית שאין לה קשר לביטחון הישיר של ארצות הברית בכלל ובעת משבר כלכלי בפרט.

להבדיל צריך להניח כי לאחר מתקפה כזו ובהעדר פעולת המשך (כולל סגר אווירי) הרוסים יחמשו את צבא סוריה במיטב הנשק הרוסי החדיש לרבות טילי  S-300 ונשק אנטי אווירי אחר. נשק שיהפוך קודם כל לבעיה עבור חיל האוויר של ישראל בשל יכולות היירוט המשופרות שלו וטווח הפעולה שלו המכסה חלקים של מדינת ישראל. האם לסורים היכולת הטכנית להפעיל מערכות אלו? מי שחווה את מלחמת יום הכיפורים בה הופעלו מסות של מערכו נ”מ מתוצרת סובייטית , צריך להניח כי המערכות אכן יופעלו על ידי הסורים ויתכן והן יזלגו גם לידי איראן  (כזכור רוסיה הודיעה כי לא תספק את המערכות האמורות לאיראן עקב הסנקציות שהוטלו עליה).

לסיכום התרחיש הסביר בעיני הוא כי סוריה תספוג את המהלומה הצבאית שתוטל עליה (ככל שלא יהיה ניסיון להפיל את משטר אסד) , תשמיע איומים ואולי תחמם את גבול ישראל סוריה בירי קונבנציונלי ספוראדי כזה או אחר ,(ויתכן אף ירי לכוון ירדן אם ארצות הברית תפעיל מטוסי קרב משטחה של ירדן) אך תוריד את הראש עד חלוף הסערה מתוך ידיעה כי בעתון של יום אתמול עוטפים דגים וככל שהמערב ירגיע את מצפונו כי אז המצב יוכל לחזור לקדמותו , קרי המשך הלחימה של צבא אסד במורדים והמשך השמדת העם באמצעים הקונבנציונלים כפי המתבצע על ידו.

להלן הקישור אחרי שלטון אסד תרחיש סורי לבנוני: http://gizmoron.com/2013/02/%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%99-%D7%A9%D7%9C%D7%98%D7%95%D7%9F-%D7%90%D7%A1%D7%93-%D7%AA%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%A9-%D7%A1%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%9C%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%A0%D7%99/

Related Articles

Share

About Author

Gabriel

Gabriel Benami- LLB- University of Tel Aviv, LLM- University of Bar Ilan, MA (political science/national security) University of Haifa & The National Security College

(2) Readers Comments

 1. מעניין מאד, מקריאת הכתבה שלך נהיה לי ברור שהצעד האמריקאי יהיה צעד פוליטי מגוחך כרגיל ולא צעד טקטי.
  האמריקאים יראו שהם “עשו משהו”, האירנים לא יגיבו כדי לא לתת תרוץ לתקיפה עליהם אבל יעזרו מתחת לשולחן, הצבא הסורי יצוייד בנשק חדיש יותר ע”י הרוסים ( נשק שיתכן שהוא יגיע ללבנון )ויוכל לפגוע במורדים טוב יותר ובסופו של דבר אסד רק בשל התקיפה המערבית ינצח את המורדים ויתן גב לאירנים, במקום שהמצב הנוכחי ישמר, והכל כדי שאובמה לא יראה כמו שהוא, חסר חוט שידרה

  ספק אם האירופאים יקחו חלק פעיל

  כמובן שיכול להיות מעניין אם החיזבלה ירה טילים על בסיסי בנות הברית בקפריסין, מה יעשו אז האמריקאים?
  אם אסד ירגיש שקיצו קרוב הוא יזכור את סופו של מנהיג לוב ויש לו יכולת לנקוט בצעדים שה 911 יראה למולם משחק ילדים

  • אורי- צריך לזכור כי אין זה חשוב מה האמריקאים ובעלי בריתם חושבים, אלא כיצד אסד יבין את התקיפה שתבוא. אני מניח שיחד עם התקיפה יבואו מסרים פוליטים שיסבירו כי מדובר בתקיפה נקודתית. למעשה כבר היום הודיע ראש ממשלת בריטניה כי התקיפה תהיה נקודתית.
   האמריקאים יזהרו שלא לתקוף במסה קריטית שיכולה להתפרש כרצון להפיל את המשטר (מה גם שאין להם כוונה כזו ולא רצון כזה שכן האלטרנטיבה אינה טובה יותר.
   באשר להתחמשות העתידית של סוריה נראה כי ההחלטה של רוסיה/ פוטין לחמש את הסורים נובעת משיקולים אסטרטגים של רוסיה במיוחד לאור הצבת טילים נגד טילים על אדמת מדינות באירופה המזרחית לשעבר , בנוסף על רצונו להחזיר לרוסיה את מעמדה כמעצמת על .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>