Politics Security — 03 December 2011
<!--:HE-->זמן האחים המוסלמים<!--:-->

ניצחונם של האחים המוסלמים בסיבוב הראשון של הבחירות לפרלמנט המצרי אינו צריך להפתיע אף אחד. הכתובת הייתה על הקיר מיד לאחר תחילתם של האירועים בכיכר תחריר (ראו בסוף הפוסט) קישור לפרשנויות שלי נכון לאותם ימים בגלובס )

ההפתעה אם קיימת היא רק מנת חלקם שאלו שסברו כי מהומות ככר תחריר שהובילה לירידתו של מובארק בחודש פברואר שנה זו היו תולדה כלשהי של אביב ליברלי שפרח לפתע במצרים.

נצחונם של האחים המוסלמים שעד ירידת מובארכ פעלו בעיקר מאחרי הקלעים , בולט במיוחד בשים לב לשיעור נצחונם בבחירות מעל 50 אחוזים (אם כי רק בסבוב הראשון ולכך עוד אחזור בהמשך) יחד עם המפלגות הסלפיות הקיצוניות בהרבה מהאחים המוסלמים, במיוחד התייחסותם למיעוט הקופטי במדינה.

העצמת הניצחון בסיבוב הראשון הינה תולדה של כמה רכיבים:

הרכיב הראשון נגזר מהנושא הארגוני. האחים המוסלמים היו והינם הקבוצה המאורגנת המרכזית במצרים מזה שנים רבות. למרות שנרדפו על ידי המשטרים הצבאיים השונים ולמרות זאת שרדו את כל הרדיפות ונשארו ככח מאורגן, ברחוב המצרי ובכל כפר במצרים.

הרכיב השני נגזר מהמצב הכלכלי החמור בו נמצאת מצרים, אשר מאז פברואר נקלעה למשבר כלכלי חמור המונע השקעות חיצוניות מצד אחד,  אבטלה גדלה והולכת שנוספה על האבטלה שהייתה כפועל יוצא של הפגיעה בתיירות הנכנסת למצרים , פגיעה שהינה תולדה של מצב ביטחון הפנים במצרים כמו גם הפרסומים הרחבים במערב על מעשי האונס של עיתונאיות זרות.

הרכיב השלישי נגזר מהואקום השלטוני במצרים. מדובר בואקום של השלטון שאינו מסוגל לספק את צרכי האוכלוסיה הרחבה הסובלת מעוני מתמשך יחד עם העיור הבלתי פוסק שמשך מליוני מצרים לכוונה של קהיר לואקום זה נכנסת תנועת האחים המוסלמים בדומה למודל של החמאס בעזה.

עוד קודם הבחירות הגיעו חדשות מכוונם של האחים המוסלמים , חדשות שצריכות להדיר שינה מעיניהם של מקבלי ההחלטות בישראל.

מדובר בביקורה של משלחת רמת דרג מטעם האחים המוסלמים שביקרה בסוף אוקטובר 2011 ברצועת עזה ונועדה עם ראש ממשלת החמאס איסמעיל הנייה ובכירים אחרים בחמאס.

בראש המשלחת המצרית עמד ג’מעה אמין סגן המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים במצרים ועימו 2 בכירים נוספים (המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים דר’ מוחמד אל בדיע נחשב לראש התנועה בפועל).

המפגש שהיה אחד מתוך שורה של מפגשים קודמים, בא מתוך רצונה של תנועת האח”ס לקדם את תדמיתה בעיני הציבור המצרי כמי שתומכת בנושא הפלשתיני.

בהיבט זה קיימות שורה של התבטאויות מטעם ראשי האחים המוסלמים המבטאות את תמיכתה של תנועה זו בדרך ההתנגדות קרי דרך הטרור.

למפגש היה ערך מוסף רב מבחינתה של תנועת החמאס , אשר מבקשת לקדם יחס אוהד מטעם השלטונות המצריים הנוכחיים בניגוד ליחס לו זכה התנועה בתקופת שלטונו של מובארכ.

מעבר לתמיכת האחים המוסלמים בחמאס , תומכת התנועה גם באחים המוסלמים בסוריה , המהווים את האופוזיציה העיקרית לשלטונו של אסד, וכפי שכתבתי בעבר מי שמצפה כי החלפת השלטון בסוריה תביא להתחממות בגזרה הדיפלומטית מול ישראל , שוגה לדעתי , ובל יופתע אם נראה כי שתוף הפעולה בין דמשק לחיזבאללה ימשך גם תחת שלטון אחר.

בעבר בשנת 2008 התבטא אחד  מראשי האחים המוסלמים במצרים מוחמד מהדי אעכיף בראיון לעיתון א- נהאר הלבנוני כי הוא תומך בתוכניתה הגרעינית האזרחית של איראן , אף אם מטרתה לייצר נשק גרעיני.

התבטאויות כאלו ואחרות של בכירים באחים המוסלמים מעידות שלמרות האיבה לכאורה בין הסונים ובין השיעים ומסכת היחסים הבעייתית בין איראן למצרים בתקופת שלטונו של מובארכ , עדייין למרות האיבה ההיסטורית , העוינות כלפי המערב גוברת על כל עוינות פנימית בעולם המוסלמי ואיראן נתפסת כמדינה שמעזה להרים ראשה כנגד המערב וככל הנראה תזכה לתמיכה של מצרים איסלאמית, כל עוד האינטרס של האחים המוסלמים יגזר מרצונם להחליש את השפעת המערב במדינות האיסלאם בכלל ובקרב המוסלמים המתגוררים במדינות אלו (בדגש על בריטניה וצרפת) בפרט.

צריך לזכור כי האחים המוסלמים במצרים הם תנועה המונים רחבה התופסת את השינויים במדינות הערביות כהזדמנות ייחודית וחותרת לנצל את התהליך הדמוקרטי להתקדמות הדרגתית ובלתי אלימה לביסוס דומיננטיות פוליטית, ובסופו של דבר להשגת השלטון במצרים ובמדינות נוספות במזרח התיכון.

למרות שלתנועה היסטוריה עשירה של התבטאויות בכירים בזכות דרך הטרור , לרבות גינוי לחיסולו של אוסמה בין לאדן בידי צבא ארצות הברית, נוקט הממשל האמריקאי במדיניות אשר מצאה את ביטויה בדברים המיוחסים לוויליאם טיילור ראש/ המשרד למעבר לדמוקרטיה במשרד החוץ האמריקאי: כי הממשל האמריקאי יהיה “מרוצה” מעליית תנועת האחים המוסלמים במצרים לשלטון, אם התהליך שיוביל להיבחרותו יהיה “חופשי ודמוקרטי”. בהקשר הרחב, הדגיש טיילור, כי הממשל ינהל קשרים עם כל מפלגה (במשתמע גם עם האחים המוסלמים), אשר תתנער מאלימות.

גם שרת החוץ קלינטון התבטאה בעבר, כי ארה”ב תהיה מוכנה לעבוד עם כל ממשלה במצרים שנציגיה יתנערו מאלימות, ויהיו מחויבים לזכויות אדם ולדמוקרטיה.

וההתבטאות האחרונה מיוחסת למזכיר ההגנה האמריקאי ליאון פנטה, אשר דרש מישראל לשפר את יחסיה גם עם מצרים , זאת בנוסף לדרישה כי ישראל תושיט ידה לטורקיה.

התבטאויות אלו אשר מתעלמות מהעלייה המדאיגה בכוחם של האחים המוסלמים כמו גם מהאידאולוגיה שלהם ומעורבותם האינטנסיבית במסע הדה לגיטימציה של ישראל במערב , מעידות כי הממשל האמרקאי אינו יורד לבסיס השינויים המתחוללים למול עיניו כפי שלהערכתי האישית לא הבין את משמעות נפילתו של קדאפי בלוב, והנגזרות של תוצאות הבחירות בטוניסיה ועל פי העתונות גם במרוקו השכנה לה.

התעלמות זו מהתמיכה הרחבה של האחים המוסלמים בדרך ההתנגדות- הטרור מצביעה על המשך מדיניות הפיוס האמריקאית כלפי המדינות המוסלמיות בכלל בהתאם למדיניות הנשיא אובמה שהותוותה בעת נאום קהיר שלו.

נשאלת השאלה האם מדובר בתהליך שלא ניתן לעוצרו?

להערכתי האישית לאור המדיניות האמריקאית הננקטת עתה ונגזרת גם מכניסתה של ארצות הברית לשנת בחירות, קיים ספק אם התהליך הוא בר עצירה.

אף שתוצאות הבחירות במצרים נוגעות לסיבוב הראשון בלבד ולפנינו סיבוב נוסף בינואר, הרי התוצאות יכולות להוות אינדיקציה מובהקת על תמיכה עממית רחבה בתנועת האחים המוסלמים , כאשר מה שמדאיג יותר היא התמיכה הרחבה (כ- 20%) לה זכו המועדים הסלפיים המבטאים איסלאם קיצוני בהרבה מזה של האחים המוסלמים.

על פי העתונות ראשי הצבא אינם מרוצים ואף מודאגים מהתמיכה הרחבה לה זכו המועמדים האיסלאמיסטים, אך ספק אם הצבא יוכל לעצור את התמיכה הרחבה לה זוכים מועמדים אלו, אלא אם כן יוכל להטות את התוצאות באמצעים אחרים, קרי; זיוף.

לאור התמיכה האמריקאית במעברה של מצרים למשטר דמוקרטי לכאורה , ספק אם מישהו בצבא יפעיל כוח שיעצור את תהליך הבחירות, במיוחד בשים לב לתגובות המערב והליגה הערבית לאלימות בסוריה , אשר גם בה לאחים המוסלמים חלק ניכר באירועים המתחוללים שם.

התוצאה היא איפה שלהערכתי האישית במהלך 2012 נמצא עצמנו בתהליך איסלאמיזציה מואצת של המזרח התיכון,  תהליך שבסיומו יביא להתנגשות התרבויות במתכונת אותה חזה סמואל הנטינגטון המנוח בספרו הנושא שם זה.

 

פוסטים נוספים בנושא:

מצרים והאחים המוסלמים במבט על

http://gizmoron.com/HE/2011/05/egypt-and-the-muslim-brotherhood-in-a-glance/

הכשל בכלכלה המצרית יוביל לעליית האחים המוסלמים

http://gizmoron.com/HE/2011/05/the-foreseen-failure-of-the-egyptian-economy-will-lead-to-the-rise-of-the-muslim-brotherhood/

תרחישים פוליטים ומדיניים והכלכלה העולמית

http://gizmoron.com/HE/2011/11/hebrew-%d7%aa%d7%94%d7%9c%d7%99%d7%9b%d7%99%d7%9d-%d7%a4%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%9e%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%94%d7%9b%d7%9c%d7%9b%d7%9c%d7%94-%d7%94%d7%a2/

פרשנויות בגלובס

לא חירות אלא אחים מוסלמים בכתבה מיום 28 לינואר 2011

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000618779#reactionDesk

תרחיש לעידן פוסט מובארק בכתבה מיום 31 לינואר 2011

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000619329

Related Articles

Share

About Author

Gabriel

Gabriel Benami- LLB- University of Tel Aviv, LLM- University of Bar Ilan, MA (political science/national security) University of Haifa & The National Security College

(2) Readers Comments

 1. כתבה מצויינת ומהנה מאד
  האם רק כיום האחים המוסלמים טוענים שאין להם כוונה להשליט את השעריה וזה כנראה לקח מארועי טוניסיה אז הצבא מנע מהם לקחת את השלטון. האם יש לנו דוגמאות של מדינות בהן האחים המוסלמים הצליחו להשפיע על הממשל בשנים האחרונות?
  לדבריך נשמע שבשלב מאוחר יותר הממשלות האלו יפעילו לחץ על מדינות אירופאיות לשנות את הגישה שלהן כלפי מוסלמים החיים שם וזה נושא מעניין בפני עצמו. האם זה יצור מתיחות ומלחמה פוטנציאלית, טרור? לדעתך הם יצליחו להתאחד עם אירן בעוינות כלפי אמריקה והמערב. איך זה יסתדר עם אינטרסים כלכלים? מה יהיה מקומה של תורכיה ? האם היה משהו שאובמה והאמריקאים יכלו לעשות? הצעד של האמריקאים בלוב מבהיר חד משמעית שהמערב לא מבין את האיסלם. מתמיה שהדור הצעיר לא מבין שבחירה באיסלם תיצור עתיד גרוע יותר עבורו כלכלית וחברתית.

  • אורי שלום
   ראשית הדוגמה המהירה ביותר העולה מול עיני של ניסיון השפעה איסלאמי על מדינה אירופאית הוא מביקורו האחרון של ארדואן בגרמניה , ודרישתו לאפשר למיעוט הטורקי החי שם להחזיק באזרחות כפולה, וכן כי שפת האם שלהם תהיה קודם כל טורקית ורק אחר כך גרמנית!!!
   .מי שביקר בטורקיה לפני 10 שנים והיום יודע כי טורקיה חדלה מלהיות מדינה אזרחית והופכת ליותר ויותר דתית
   שתוף פעולה בין האיראנים השיעים ובין האחים המוסלמים הסונים יכול להיות רק עד רמה מסוימת ולא מעבר לה.
   העוינות בין 2 המחנות המוסלמים היא גדולה מדי, אך בנושא טרור כלפי המערב בהחלט יכול להיות שתוף פעולה כזה בדיוק כמו שאיראן תמכה ועדין תומכת בארגון החמאס שהוא ארגון של האחים המוסלמים, מנגד צריך לראות את שרשרת הפיגועים של ארגוני הג’יהאד הסוני בעיראקכנגד השיעים שם. כך במקביל צריך לראות את האיבה בין ערב הסעודית ובין איראן , כאשר רק לאחרונה התגלה קשר נוסף של איראן להפעיל חויות טרור כנגד יעדים סעודיים בבחרין, כך שתשובה חדה אין לנו.
   טורקיה כבר הבהירה לאן היא חותרת להגיע והיא מתחילה להפעיל בהקשר זה , קרי הכרה כמעצמה אזורית.
   לא בכדי הירחון האמריקאי פורין אפיירס בחר בצמד ארדואן ודבטוגולו במסגרת האישים המשפיעים ביותר בעולם (מקום 16).
   האמריקאים הזקוקים לטורקים כפי שציינתי בפוסט אינם מוכנים לאבד את השפעתם בטורקיה ולכן נראה מכירות נשק מוגברות לטורקיה וכו’.
   דווקא המדיניות האמריקאית כלפי טורקיה היא מדיניות מקיאווליסטית, אך אם המדיניות הנוכחית תמשיך אין ספק כי בסופו של תהליך האחיזה האמריקאית שם תתרפף וצריך לשים לב להתנהלות הרוסית כלפי מדינה זו , מדיניות שתנסה לנצל כל סדק במערכת היחסים בין טורקיה למדינות המערב בכלל וארצות הברית בפרט, למרות ועל אף היותה של טורקיה חברה בנאטו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>